Čeština‎English

Dejme o sobě vědět – informace o možnostech praxí v MŠ na portále prazskeskoly.cz

BLOG - Mateřské školy 18.10.2022 Nádvorníková Hana Archivovaný článek

Další, v pořadí již 6.kulatý stůl, který proběhl v rámci projektu iKAP2 (tj. projekt ke zlepšení kvality odborných praxí budoucích předškolních pedagogů) se zabýval velmi důležitým tématem: jaké jsou možnosti využití portálu prazskeskoly.cz  k získání informací o místech praxe (tj, zejména MŠ, CPD, přípravné třídy) a to jak pro praktikanty, tak i pro vzdělavatele.

Kulatý stůl proběhl 11.10. 2022 v dopoledních hodinách opět v krásném prostředí Hospodářské komory hlavního města Prahy. Téma mnoho organizací praxe oslovilo, a tak účast byla vysoká.

Na začátku setkání celý portál prazskeskoly.cz všem zúčastněným představila paní Ing. Markéta Brücknerová, která tento portál spravuje. Provedla nás jeho jednotlivými oddíly (kde je možné jaké informace najít, jak využívat filtr pro hledání potřebných informací), jaké jsou jeho další možnosti (mapy, kalendář akcí atd.).

Proč jsme zvolili tuto cestu?

Z našich předchozích setkání jsme zjistili, že některé organizace zapojené v projektu, tedy MŠ, CPD či přípravné třídy ZŠ, by rády umožnily či dokonce uvítaly praxi praktikantů, ale žádný se k nim nehlásí a naopak – pokud si praktikanti zajišťují praxi sami, často obcházejí mateřské školy blízko svého bydliště a nikde je nechtějí (či nemohou) na praxi přijmout. Tedy chybí vzájemné informace mezi poskytovateli praxí a vzdělavateli, či praktikanty. Z tohoto pohledu se jeví portál jako ideální možnost vzájemného propojení informaci a komunikace.

Hlavním záměrem setkání, ale zejména následného využívání další role portálu prazskeskoly.cz, proto bylo promyslet a navrhnout možnosti, jak co nejlépe poskytnout informace pro budoucí praktikanty či vzdělavatele:

  • Které MŠ (CPD, přípravné třídy..) nabízejí praxi pro praktikanty oboru předškolního vzdělávání (ale mohou to být i informace například pro studenty speciální pedagogiky)
  • Které termíny pro praxi jsou možné využít, které jsou naopak nevhodné (například z důvodu odjezdu na školy v přírodě..), případně jsou již obsazené
  • Co konkrétně tato zařízení praxe nabízejí (například zaměření na environmentální vzdělávání, rozšíření pohybových aktivit, práci s dětmi s OŠD atd.), ale pochopitelně také MŠ s „běžným“ programem
  • Kdo je kontaktní osoba, na kterou se praktikanti či vzdělavatelé mohou obracet
  • Možnosti předem si z portálu stáhnout některé dokumenty a promyslet nebo i připravit jejich vyplnění

Paní Brücknerová poskytla účastníkům informaci, že všechny základní údaje o MŠ, zapojených do projektu již v portále jsou vloženy, ale bude možné je doplňovat, upravovat podle konkrétních potřeb či změn. Tyto změny si budou organizace praxe již vkládat samy – budou tedy stále aktuální. Přítomní účastníci již dostali přístupová data, aby mohli na svém profilu dále pracovat. Ostatní MŠ si o ně mohou požádat paní Brücknerovou e-mailem (brucknerova@hkp.cz).

Zároveň nabídla jak metodickou, tak technickou pomoc při vkládání informací, případně podle zájmu možnost zorganizovat krátký seminář, jak je s portálem možné pracovat.

Celý portál předpokládá dlouhodobou udržitelnost a je to tedy další možnost, jak mateřské školy (a všechny další vzdělávací instituce) mohou poskytnout co nejvíce informací o sobě nejen praktikantům, ale pochopitelně i všem dalším zájemcům – rodičům, zřizovateli atd.

Autor: Mgr. Hana Nádvorníková, metodik projektu

Zobrazit články autora

Nádvorníková Hana

Sledovat
Sleduje: 1
X

Sledovat

E-mail: *
18.10.2022 Nádvorníková Hana Archivovaný článek
Zobrazit Skrýt

Komentáře k článku (0)

Napsat komentář

Napsat komentář