Čeština‎English

Do Ekonomické olympiády se letos zapojilo rekordních 31 tisíc žáků. Výsledky ve školním kole jsou horší než loni. A to je dobře

Z domova 13.12.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Ekonomická olympiáda letos prověřila znalosti téměř 31 tisíc žáků z více než 500 středních škol v celé ČR.

– V rámci soutěže, jež pomáhá zvyšovat povědomí o základech ekonomie a finanční gramotnosti, žáci odpovídali na mix 25 otázek od makroekonomie až po aktuální hospodářskou politiku.

– Školní kolo testování ukázalo meziroční zhoršení úspěšnosti žáků o 8 procentních bodů. Svoji roli v tom sehrála i rekordní účast.

– Z každé školy postupují minimálně 1 a maximálně 5 žáků do krajského kola. Další fáze Ekonomické olympiády se tak na přelomu ledna a února zúčastní celkem 1270 středoškoláků.

Ekonomická olympiáda je mezi žáky středních škol čím dál oblíbenější. Do jejího sedmého ročníku se letos zapojilo rekordních 30.800 žáků z celkem 503 středních škol po celé ČR. Ve srovnání s loňským rokem je to o 86 škol více. Testování, které prověřuje pestrou škálu znalostí z ekonomie a financí, se tak účastní již téměř 40 % všech SŠ v zemi. Maximálního počtu 25 bodů ve školním kole testování nedosáhl nikdo, nejlepší výsledek činil 24 bodů, které získali celkem 4 žáci. Průměrná úspěšnost v testu byla letos 44,4 %, což je o 8 procentních bodů horší výsledek než minulý rok.

„Olympiády v matematice, zeměpise či biologii mají na středních školách mnohem delší tradici než Ekonomická olympiáda. Letošní rekordní zájem žáků i škol mě proto těší o to víc. Tím spíš, když můžeme touto cestou už na středních školách přispět k popularizaci ekonomie a finanční gramotnosti, ve které má česká populace stále značné nedostatky,“ popisuje Martina Bacíková, zakladatelka Institutu ekonomického vzdělávání, který Ekonomickou olympiádu pořádá a odborně garantuje.

Školní kolo Ekonomické olympiády, jež se uskutečnilo na více než 500 středních školách mezi 21. listopadem a 2. prosincem, prověřilo znalosti žáků v oblasti mikroekonomie, makroekonomie, finanční gramotnosti, finanční ekonomie, dějin ekonomického myšlení či aktuálního dění a hospodářské politiky.

Plný počet 25 bodů nezískal žádný z 30.800 testovaných žáků. Čtyři nejlepší dosáhli 24bodové hranice. Průměrná úspěšnost v testu činila 44,4 %, což představuje meziroční pokles o 8 procentních bodů. „Neznamená to, že letošní testy byly těžší než ty loňské, nebo že by snad stávající studenti byli o tolik horší než jejich předchůdci. Zhoršení průměrné úspěšnosti přičítám hlavně tomu, že se Ekonomická olympiáda dostává do povědomí stále širšího okruhu učitelů i studentů. Při letošní rekordní účasti je logické, že už mezi studenty nebyl tak velký podíl skalních příznivců ekonomie a finanční gramotnosti, kteří se do soutěže hlásí od prvního ročníku,“ popisuje Kristýna Kunčarová, ředitelka Ekonomické olympiády. Horší výsledky tak podle ní paradoxně naznačují, že Ekonomická olympiáda plní svoje poslání lépe než v minulosti. Více studentů zjistí, že na tom ve skutečnosti možná ve srovnání se svými vrstevníky nejsou tak dobře, jak si mysleli, a že si mohou obzory v oblasti ekonomie a finanční gramotnosti ještě více rozšířit.

Ze školních kol, jejichž výsledky byly dnes zveřejněny na webu Ekonomické olympiády, postoupilo 1270 nejlepších žáků do kol krajských. Ta se uskuteční v jednotlivých krajích na přelomu ledna a února 2023 ve spolupráci s krajskými úřady či partnerskými univerzitami. Z krajských kol následně postoupí 50 nejlepších žáků do slavnostního finále, které se bude již tradičně konat v prostorách České národní banky, a to v červnu 2023.

Počty postupujících žáků do krajských kol za jednotlivé kraje

2022
Praha120
Středočeský110
Liberecký51
Ústecký95
Plzeňský100
Karlovarský67
Královéhradecký85
Jihočeský102
Pardubický65
Olomoucký69
Moravskoslezský108
Vysočina90
Jihomoravský101
Zlínský107
Celkem1270

TOP 10 nejúspěšnějších středních škol

*(do analýzy byly zahrnuty pouze školy, jež otestovaly více než 10 žáků)

1. Gymnázium, Praha 6, Nad Alejí 1952

2. OPEN GATE – gymnázium a základní škola, s.r.o.

3. Gymnázium, Benešov, Husova 470

4. Gymnázium Jaroslava Heyrovského, Praha 5, Mezi Školami 2475

5. Gymnázium Na Pražačce, Praha 3, Nad Ohradou 23

6. Gymnázium Rožnov pod Radhoštěm

7. Gymnázium Brno-Bystrc, příspěvková organizace

8. Gymnázium Boženy Němcové, Hradec Králové, Pospíšilova tř. 324

9. Gymnázium Christiana Dopplera

10. Gymnázium, Chomutov, Mostecká 3000, příspěvková organizace

O Ekonomické olympiádě

Ekonomická olympiáda je největší celostátní soutěží ve znalostech z ekonomie a z financí pro středoškoláky a od roku 2021 i pro žáky základních škol. Cílem tohoto unikátního projektu je atraktivní formou zvyšovat povědomí a znalosti studentů středních škol o ekonomii a financích a vyhledávat nadějné budoucí ekonomy. Jejím cílem je seznámit studenty se základními ekonomickými tématy a zároveň zvyšovat jejich znalosti a také poukazovat na problémy studentů zjištěné z analýzy dat výsledků. Snažíme se podporovat nadané studenty, zároveň se snažíme motivovat i ty méně úspěšné, jelikož do soutěže se může zapojit kdokoliv. Udáváme trend ekonomického vzdělávání a analyzujeme stav ekonomického vzdělání na středních a základních školách. Ekonomickou olympiádu od roku 2016 pořádá a odborně garantuje nezisková organizace Institut ekonomického vzdělávání z. ú. (INEV).

Zdroj: ČTK

Zobrazit články autora

Markéta Brücknerová

Sledovat
Sleduje: 2
X

Sledovat

E-mail: *
13.12.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek
Zobrazit Skrýt

Komentáře k článku (0)

Napsat komentář

Napsat komentář