Začínají jednotné přijímací zkoušky na střední školy
Na čtyřletých maturitních oborech středních škol dnes začínají jednotné přijímací zkoušky, druhý ter...
Číst článekZ opatření zavedených novelou zákona o českém školství souhlasí nejvíce lidí, 86 procent, s povinným posledním rokem předškolní docházky. Tři čtvrtiny respondentů také podporují bezplatné předškolní vzdělávání od dvou let a garantované místo v mateřských školkách pro každé dítě starší dvou let. Naopak nejmenší, zhruba třetinovou podporu má podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) mezi veřejností povinná maturita z matematiky. Podle novely školského zákona z roku 2020 původně plánovaná povinná maturita z matematiky ale zavedena nebyla a maturanti mohou při státní části maturit nadále dávat přednost zkoušce z cizího jazyka.
Podle výsledků průzkumu, který má ČTK k dispozici, u všech zmíněných opatření s výjimkou povinné maturity z matematiky převažovaly souhlasné odpovědi nad nesouhlasnými. Poprvé převážily také u začleňování dětí se speciálními potřebami do běžných základních škol. Proti průzkumu v roce 2020 se počet lidí, kteří s ním souhlasí, zvýšil o devět procentní bodů na 50 procent, zatímco nesouhlasících ubylo o čtyři body na 44 procent.
V porovnání s rokem 2020 přibylo souhlasných vyjádření u všech zmíněných opatření, nejvýraznější nárůst byl u opatření týkajících se předškolní výchovy. Souhlas s bezplatným předškolním vzděláváním dětí starších dvou let stoupl o 15 bodů na 75 procent, souhlas s povinným posledním rokem ve školce se zvýšil o 12 bodů na 86 procent a s tím, aby každé dítě nad dva roky mělo místo ve školce, o sedm bodů na 74 procent. „Ve všech případech se jednalo nejvyšší hodnoty míry souhlasu od počátku měření v roce 2016,“ uvedli autoři průzkumu. Místo ve školce mají v současnosti garantované děti od tří let, dvouletým ho měly školky zaručit od září 2020, ale za vlády Andreje Babiše (ANO) se toto ustanovení zrušilo.
V případě centrálního hodnocení maturitních testů se podíl souhlasných hlasů zvýšil od roku 2020 o sedm bodů na 51 procent. Počet lidí, kteří souhlasí s jednotnými přijímacími zkouškami na maturitní obory, stoupl o pět bodů na 58 procent. Velmi mírný nárůst kladných hodnocení pak CVVM zaznamenalo u společné maturity pro všechny střední školy, u možnosti domácího vzdělávání na základních školách a u zákazu propouštění učitelů na letní prázdniny. Ve všech těchto případech s opatřeními souhlasila minimálně polovina dotázaných.
CVVM se opět zajímalo také o názor veřejnosti na zavedení školného na veřejných vysokých školách. Proti se vyslovilo 69 procent lidí a pro 27 procent, v porovnání s rokem 2020 bylo nesouhlasných vyjádření o tři body méně a kladných o čtyři body více. Z delší časové perspektivy se názor lidí na tuto problematiku podle autorů průzkumu nezměnil, v uplynulých 15 letech byla pro zavedení školného průměrně čtvrtina dotázaných, naopak na 70 procent bylo proti.
Průzkumu se v době od 8. září do 8. listopadu zúčastnilo přes 800 lidí starších 15 let.
Zdroj: ČTK
Komentáře k článku (0)
Napsat komentář