Začínají jednotné přijímací zkoušky na střední školy
Na čtyřletých maturitních oborech středních škol dnes začínají jednotné přijímací zkoušky, druhý ter...
Číst článekPřihlášku na střední školu si ve druhém kole podalo více než 11.700 uchazečů, řekl ČTK ředitel státní organizace Cermat Miroslav Krejčí. Počet uchazečů se ještě zvýší, do systému se musí ještě zadat přihlášky, které uchazeči podali papírovou formou. Podle Krejčího jejich počet překoná 12.000. Přihlášky do druhého kola přijímacího řízení mohli uchazeči podávat od 21. do 24. května, výsledky se dozvědí 21. června.
„Uchazečů jsme měli v sobotu 11.737,“ řekl Krejčí. Šlo o uchazeče, kteří podali přihlášku přes elektronický systém, započítaných je v tomto součtu podle Krejčího i 1600 papírových přihlášek. „Papírových určitě bude ještě pár set minimálně, takže přes 12.000 se to určitě přehoupne,“ řekl Krejčí.
Uchazeči si mohli stejně jako v prvním kole podat až tři přihlášky na obory s talentovou zkouškou a až dvě na obory bez talentové zkoušky. Přihlášky mohli podávat elektronicky přes systém DiPSy, papírovou formou s podporou elektronického systému nebo čistě papírovou formou. Papírovou přihlášku zadává do systému ředitel střední školy, na kterou chce žák nejvíce, následně údaje zkontrolují ředitelé dalších škol, kam se žák hlásí. Učinit by tak měli do pátku, vyplývá z metodiky ministerstva školství.
Ve druhém kole nabídlo téměř 2900 středních škol 25.720 volných míst. Uchazeči si mohou vybírat zejména z technických oborů a učilišť. V některých krajích je ve školách pro druhé kolo i více než tisícovka volných míst. Na žádaná gymnázia z toho ale v jednotlivých regionech většinou připadají jen desítky míst. Dohromady se na gymnázia může dostat ještě téměř 1600 žáků, místa ale většinou nabízejí soukromé školy. Zhruba 300 z těchto míst je na víceletých gymnáziích, vyplývá z údajů na webu Cermatu.
Žáci už nebudou znovu skládat jednotnou přijímací zkoušku, pro druhé kolo se jim počítají výsledky z prvního kola. Uchazeči, kteří se v prvním kole nehlásili na maturitní obory a jednotnou přijímací zkoušku nekonali, se mohou v druhém kole hlásit jen nematuritní nebo talentové obory. Školní a talentové zkoušky budou žáci skládat od 8. do 12. června. Na základě výsledků přijímacích zkoušek a priorit uchazečů je, stejně jako v prvním kole, rozdělí Cermat pomocí algoritmu. Výsledky druhého kola se žáci dozvědí 21. června.
Na střední školu se letos hlásilo 157.000 lidí, podali téměř 420.000 přihlášek. V prvním kole uspělo téměř 82 procent uchazečů, neúspěšných bylo skoro 29.000 žáků. Uchazeči o osmiletá gymnázia tvoří 36 procent všech neúspěšných uchazečů. Uchazeči o šestiletá gymnázia pak tvoří asi 19 procent všech neúspěšných uchazečů. Žáci, kteří se hlásí na víceletá gymnázia, si podali podle Krejčího asi 1700 přihlášek do druhého kola. Z devátých tříd se na střední školu dostalo 94 procent zájemců, nejnižší úspěšnost byla v Praze. Tři čtvrtiny přijatých deváťáků se dostaly na školu, kam chtěli nejvíce.
Zdroj: ČTK
Komentáře k článku (0)
Napsat komentář