Střední škola Futurum Tomáše Jízdného otevírá gymnázium, bude připravovat studenty na zahraniční univerzity
Kromě zapojení technologií do výuky je pro Střední školu Futurum Tomáše Jízdného důležitý také indiv...
Číst článekPraha – O vědeckých experimentech v kosmu, působivých zážitcích i tréninku astronautů si s astronautem a vědcem Matthiasem Maurerem během živého videospojení povídali studenti z Česka, Irska a z Německa. Maurer je od 12. listopadu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). V Praze se přenos odehrál na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu, akce se také přenášela on-line. Maurer je astronautem Evropské vesmírné agentury (ESA), pochází z Německa a je odborník na materiálovou technologii.
V pražské škole se dnes odpoledne sešlo několik desítek studentů. Po úvodních přednáškách, věnovaných zajímavostem o ISS a vstupech zahraničních účastníků, se studenti spojili s ISS.
Úvodní otázku položil student z Německa, kterého zajímalo, jaké experimenty na stanici Maurera nejvíce nadchly. Astronaut se rozpovídal o experimentech s betonovou směsí, které by mohly přispět k ekologičtější přípravě tohoto materiálu. Později Maurer hovořil třeba o využití metod umělé inteligence a strojového učení v kosmu, v této souvislosti zmínil technologii analyzující změny v oku během kosmického letu.
Marka Pospíšila z pražského Gymnázia Litoměřická zajímalo, jak působí svrchní část atmosféry na vnějšek stanice, student Ondřej Svátek, který vystupoval za web Laborky.cz, se zeptal, jak stav beztíže ovlivnil astronautovo tělo. Na to Maurer odpověděl, že má naducanější obličej, hubenější, tvz. kuřecí nohy, a po příchodu na stanici pociťoval větší tlak v očích a v hlavě. Později Maurer hovořil o výcviku budoucích astronautů, zahrnujícím i kurz přežití. Popsal též trénink v bazénu pod vodou, kde byla i maketa ISS.
Pražskou akci organizovala vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury (ESA ESERO) ve spolupráci s několika dalšími vzdělávacími institucemi. V minulosti si z Česka s astronautem na Mezinárodní vesmírné stanici popovídali například olomoučtí studenti.
Maurer předminulý týden dorazil na ISS se třemi Američany, astronauty kosmické agentury NASA, kterými jsou Raja Chari, Tom Marshburn a Kayla Barronová. Na oběžné dráze zůstanou do jara příštího roku. Na ISS je přivítali dva Rusové a jeden Američan, kteří jsou nyní asi v polovině 12měsíčního pobytu na stanici.
(převzato z ČTK)
Komentáře k článku (0)
Napsat komentář