Cermat: Přihlášku na SŠ si v druhém kole podalo více než 11.700 uchazečů
Přihlášku na střední školu si ve druhém kole podalo více než 11.700 uchazečů, řekl ČTK ředitel státn...
Číst článekModerní učebnu pro polytechnickou výchovu žáků základních škol nově otevřelo SOU gastronomie na Praze 10. Jedná se již o 39. “hnízdo“ zřízené na území Prahy a zároveň první sloužící pro oblast gastronomie. Žáci a učitelé základních škol se v rámci jednoho dne seznámí s profesí kuchaře, číšníka a cukráře. Kromě jiného budou mít možnost vyzkoušet si přípravu pokrmů na nejmodernějších přístrojích.
V pondělí 7. 2. se moderní kulinářská učebna na SOU U Krbu poprvé otevřela i žákům a učitelům základní školy. Během “projektového dne“ připravili a ochutnali čtyřchodové menu, které vonělo exotikou. Jako předkrm se podávaly thajské závitky s krevetou. Hlavním chodem bylo baby kuřátko s batátovo-dýňovým pyré a pošírovanou mrkví. Dvojici dezertů zahájila palačinka s tropickým ovocem, medem a kardamomem. Celé menu pak zakončil osvěžující višňový sorbet.
Žáci oblečeni do zástěr a kuchařských čepic si během přípravy vyzkoušeli práci s těmi nejmodernějšími přístroji, které současný kulinářský svět nabízí. K dispozici měli například 5 konvektomatů, které jsou plně ovladatelné chytrým telefonem. Dále vakuovačku spolu se sous vide přístrojem pro přesné sledování teploty pod bodem varu. Nechyběl ani multiúčelový Thermomix či PACOJET pro precizní výrobu sorbetů a zmrzlin.
Během výuky jim práci ulehčovala videoprojekční technika. „Během přípravy předkrmu se studenti učili, jak očistit a následně zpracovat krevety do závitků. Díky videotechnice viděli doslova pod ruce naší vedoucí odborného výcviku a mohli tak detailně sledovat její jednotlivé kroky,“ říká ředitelka SOU gastronomie Mgr. Kateřina Mrvová.
Studenti se v rámci programu seznámí s profesí kuchaře, ale také cukráře či číšníka. Kromě přípravy konkrétních pokrmů si žáci vyzkouší například prostírání stolu, přípravu nápojů včetně kávy, seznámí se se základními principy práce s potravinami a s tím spojenými hygienickými požadavky. Program je pro žáky základních škol zcela zdarma a je vhodný zejména pro žáky 8. a 9. tříd.
Myšlenku přenášet polytechnickou výchovu žáků základních škol na půdu středních škol a domovů dětí a mládeže uvedl do reality společný projekt Magistrátu hlavního města Prahy a Hospodářské komory hl. m. Prahy. Vše stojí na logice zpřístupnění moderně vybavených dílen a kvalifikovaného personálu většímu počtu žáků.
Cílem je vytvořit dokonale vybavené učebny, tzv. polytechnická hnízda, umístěná přímo v zázemí středních škol a DDM. Základní školy tak mají možnost zařadit polytechnickou výchovu do svých vzdělávacích programů a vyhnout se přitom nákladným investicím do vybavení vlastních učeben a zajištění vyškoleného personálu. V současné době je v Praze funkčních 39 polytechnických učeben.
V případě zájmu o více informací, prosím, kontaktujte:
Mgr. Daniel Hendrych, koordinátor aktivit
Komentáře k článku (0)
Napsat komentář