Základní škola a mateřská škola Praha – Slivenec, Ke Smíchovu 16 je úplná škola s 9 ročníky. Budovy a prostory školy jsou stavěny pro 300 žáků, ve škole se standardně vyučuje kolem 200 žáků. V provozu je také školní družina se třemi odděleními s kapacitou 90 žáků. Od podzimu 2013 je součástí školy i nově postavená mateřská škola, která je umístěna v novém pavilonu – pasivní budově. MŠ má 4 třídy, které jsou barevně odlišeny.
Do první třídy MŠ jsou zařazeny tříleté děti a ve čtvrté třídě děti – předškoláci. V těchto odděleních jsou tedy zařazeny děti dle věku. Druhá a třetí třída je heterogenní, smíšená.
Školní družina je umístěna v historické školní budově, má tři oddělení. Pro nedostatek prostoru se však nacházejí ve školních třídách. Její činnost se řídí vlastním vzdělávacím programem, který je dostupný na webových stránkách školy v sekci školní družina.
Pedagogický sbor je smíšený a věkově vyvážený, tvoří jej vedení školy a učitelé včetně výchovného poradce, asistentů pedagoga, vychovatelek školní družiny, učitelek mateřské školy. Ve sboru jsou také zastoupeni speciální pedagogové, a to na 1. stupni.
Prioritou školy je vzdělávání žáků podle nejnovějších trendů v pedagogice – zařazujeme prvky RWCT, pracujeme podle principů Respektovat a být respektován. Proto klademe velký důraz na další vzdělávání pedagogických pracovníků. Prioritními oblastmi DVPP jsou psychologie, pedagogika, moderní metody v didaktice předmětů, kvalifikace pro výuku jazyků a v neposlední řadě i práce s výpočetní a komunikační technikou. Samozřejmostí je rutinní práce na počítači, využívání školního softwaru při výuce, komunikace prostřednictvím elektronické pošty a využívání výpočetní, komunikační a prezentační techniky ve vhodných případech i ve výuce žáků. Formy užívané k dalšímu vzdělávání jsou od dlouhodobého studia až po krátkodobé akreditované kurzy.
ZŠ Slivenec je spádovou školou pro děti z oblasti Slivenec, Lochkov či Holyně, navštěvuje ji i část dětí z Barrandova. Jsou to hlavně ti, kteří hledají klidnější prostředí a menší kolektiv. Výrazným rysem skladby žactva je fakt, že žáci pocházejí z naprosto odlišných sociálních vrstev obyvatelstva. Žáci proto získávají velké sociální zkušenosti.
Vedle toho je ještě velký rozdíl v nadání žáků, neboť kromě průměrně nadaných žáků školu navštěvuje i dost dětí s diagnostikovaným mimořádným nadáním a hodně dětí zdravotně postižených, které jsou integrovány do tříd individuálně, někdy s asistenty. Každý integrovaný žák má vypracován na základě doporučení PPP nebo SPC vlastní individuální vzdělávací plán, který je pravidelně aktualizován a doplňován. Škola tedy naplňuje inkluzivní vzdělávání v pravém slova smyslu. V poslední době se počet žáků trvale navyšuje.
Rodiče dostávají informace o výsledcích vzdělávání průběžně po celý rok prostřednictvím žákovských knížek, podrobnější informace pak na třídních schůzkách, či konzultačních dnech (tripartitní konzultace: žák – rodič – učitel), případně osobně či telefonicky dle přání rodičů (zák. zástupců). Pro rodiče a veřejnost škola každoročně pořádá Den otevřených dveří, pravidelně přispívá do časopisu obce Slivenecký mramor, kde má pravidelné několika stránkové články Ze života komunitní školy.
Škola se od školního roku 2013/14 prezentuje jako škola komunitní, proto je otevřená žákům, rodičům, komunitě a zároveň žáky přirozeným způsobem do života komunity zapojuje. Jako škola s celodenním programem nabízí velké množství volnočasových aktivit nejen pro děti ze své MŠ a ZŠ, ale i ostatní mládež, nevyjímaje dospělé a seniory. Řadu těchto aktivit pořádá sama, na některých spolupracuje s jinými organizacemi.
Například již několikátým rokem se úspěšně rozvíjí spolupráce se ZUŠ Na Popelce, Červeným křížem. Dále se úspěšně rozvíjí spolupráce se subjekty: Věda nás baví o.p.s., Centrum nadání o.p.s., KST Silueta Praha, o.p.s., slivenecký Klub Švestka, Taneční studio Style a několika jazykovými školami.
Zástupci rodičů žáků jednotlivých tříd tvoří občanské sdružení Unie rodičů. Unie se schází přibližně 2 x za školní rok, popř. dle potřeby. Je vedením školy informována o činnosti školy, o výsledcích vzdělávání, záměrech a dalším rozvoji. Rodiče se vyjadřují i k aktuálním problémům vzdělávání a výchovy dětí. Sdružení se podílí na některých školních akcích a při ostatních pomáhá finančně při zajišťování cen.
Spolupráce se zřizovatelem je založena především na spolupořádání kulturních a vzdělávacích akcí (např. adventní koncert, výstavy prací žáků ZŠ i MŠ v holyňské kapli, organizování kurzů ICT pro slivenecké seniory, účast žáků při vítání občánků, spoluorganizace soutěže pro psí mazlíčky Hafík atd.). Velmi přínosná je spolupráce se zřizovatelem při úpravách a dalším rozšiřování prostor školy.
Na základě zákona č. 561/2004 Sb.[1] § 167 a §168 zřizovatel zřídil Školskou radu. Ve Školské radě zastupují školu 4 členové zvolení pedagogickými pracovníky školy.
Základem vzdělávání a výchovy integrovaných žáků je úzká spolupráce s pracovištěm PPP, se SPC Praha – Zlíchov i se sociálním odborem Prahy 5.
Aktuálně zde nejsou žádné nadcházející akce.
Aktuálně zde nejsou žádné rekvalifikační kurzy.
Aktuálně zde nejsou žádné kroužky & aktivity.
Aktuálně zde nejsou žádné projekty & spolupráce.
Mgr. Petra Chlumská
Ředitelka školy
Ke Smíchovu, 140, Hlavní město Praha, 154 00, Česko.
Komentáře (0)
Napsat první komentářKomentáře ke škole (0)
Napsat komentář