Střední škola Futurum Tomáše Jízdného otevírá gymnázium, bude připravovat studenty na zahraniční univerzity
Kromě zapojení technologií do výuky je pro Střední školu Futurum Tomáše Jízdného důležitý také indiv...
Číst článekJménem hlavního města Prahy byl včera odeslán dopis třem vládním nominantům resortů financí, místního rozvoje a školství. Dopis budoucí reprezentanty oslovuje ve věci kritické situace nedostatečných kapacit vzdělávací infrastruktury mateřských, základních a středních škol. Pod tento dopis se podepsali také zástupci 21 městských částí, kteří se s tímto záměrem pro řešení ztotožňují.
„Ideální řešení vidíme v zajištění stabilního financování investic do vzdělávací infrastruktury z transparentních dotačních výzev ze státního rozpočtu nebo z evropských fondů, ve kterých by figurovaly všechny kraje České republiky, včetně hlavního města Prahy. Tyto peníze by se rozdělovaly podle jasně stanovených a predikovatelných pravidel, nikoliv podle lobbingu a „politických tlaků“ jako běžné dotace. Dosud bylo financování staveb nových škol nebo jejich rekonstrukcí a rozšíření ponecháno na rozpočtech obcí a měst, případně bylo spojeno s nesystematickými dotacemi státu. Konkrétně Prahu se snažila vláda Andreje Babiše v posledních letech dotačně vyhladovět,” řekl Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.
„V rámci dotačního programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy bylo v letech 2016 až 2018 na rozvoj výukových kapacit v Praze uvolněno celkem 304 milionů korun. Od roku 2018 jsme ale bohužel zaznamenali rapidní pokles, konkrétně v roce 2019 jen 37 milionů a v roce 2020 už jen 26 milionů korun. V dosavadním období věcné investiční dotační programy na budování kapacit škol necílily na území hlavního města Prahy, a to ani programy financované z národních zdrojů. Finance proudily pouze z Operačního programu Praha – pól růstu. Hlavní město Praha přitom v současné chvíli eviduje celkem 25 projektů na výstavbu nových základních škol a 28 projektů přístaveb základních škol. Například dostavba Základní školy Chodov dosáhla celkových nákladů přesahující 180 milionů korun. Pro zajištění financování takového rozsahu muselo hlavní město využít prostředků kombinací půjčky, dotací a dofinancování z vlastních zdrojů městské části Praha 11,” uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast školství Vít Šimral.
Některé z nich, například ZŠ Šeberov (Praha-Šeberov) nebo ZŠ a MŠ U Elektry (Praha 9) jsou již ve stadiu realizace, u jiných, například ZŠ Havlíčkovo náměstí (Praha 3), ZŠ Komořany (Praha 12), ZŠ Romance (Praha 22), ZŠ Březiněves (Praha-Březiněves), ZŠ Kolovraty (Praha-Kolovraty) nebo ZŠ Formanská (Praha-Újezd) byl již zahájen proces územního a stavebního řízení.
„Situace se vzniklými nedostatečnými kapacitami ve školách a školských zařízeních je dána především kvůli prudkému demografickému vývoji, rezidenčnímu developmentu a ekonomické migraci. Podle předpokladů hrozí, že současné kapacity pražské vzdělávací soustavy budou již brzy přetíženy až o desítky tisíc míst,“ dodala předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hl. m. Prahy Mariana Čapková.
(Převzato z tiskového oddělení MHMP)
Komentáře k článku (0)
Napsat komentář