Jak aplikovat metodu výuky zaměřenou na studenta

Aktualita Článek Průzkum Ze světa 27.6.2024 PhDr. Pavel Bartoš, LL.M., DBA

V současném vzdělávacím sektoru se čím dál tím více diskutuje o tzv. metodě zaměřené na studenta (Student-centric), která se soustřeďuje na zlepšení kvality výuky tím, že se škola orientuje na individuální potřeby studentů. Tento přístup staví studenta do centra vzdělávacího procesu a usiluje o jeho podporu ve všech směrech. Jak ale tento koncept implementovat a jak je propojen s kognitivními procesy?

Metoda zaměřená na studenta (Student-centric) znamená, že student je jádrem celého vzdělávacího procesu. Tento přístup se snaží akceptovat individuální potřeby každého studenta a poskytnout mu co nejkvalitnější vzdělávání. Jednou z hlavních předností této metody je, že student je aktivně zapojen do výuky a je tak schopen lépe porozumět a využít nově získané informace.

V rámci metody Student-centric je zásadní se zaměřit na kognitivní procesy studenta. Kognitivní procesy jsou mentální činnosti, které probíhají v našem mozku a umožňují nám zpracovávat informace, učit se, pamatovat si a řešit problémy. Tyto procesy jsou klíčové pro efektivní vzdělávání a metoda Student-centric se snaží podporovat a rozvíjet tyto procesy.

Vztah k výukovým metodám, pedagogice, andragogice a didaktice

Přístup Student-centric vychází z moderních teorií v oblasti výukových metod a pedagogiky. Tyto teorie se soustředí na to, jak studenti nejlépe získávají nové znalosti, jaké metody mohou podpořit jejich učení a jaké jsou nejúčinnější způsoby vzdělávání. Andragogika se pak zaměřuje na vzdělávání dospělých a poskytuje rady, jak adaptovat výuku na potřeby dospělých studentů.

Didaktika se soustřeďuje na to, jak navrhovat učební plány a výukové metody tak, aby byly co nejúčinnější pro studenty. V rámci přístupu Student-centric je důležité, aby byly tyto didaktické metody přizpůsobeny studentovým potřebám a byly co nejinteraktivnější, aby byl student aktivně zapojen do výukového procesu.

Metoda Student-centric v praxi znamená, že výuka je co nejvíce přizpůsobena, tak aby studenti mohli studovat vlastním tempem a v souladu s jejich individuálními potřebami. To může zahrnovat využití různých výukových metod, jako jsou projekty a interaktivní metody, a využití moderních technologií. Metoda Student-centric také klade důraz na spolupráci a komunikaci mezi studenty a učiteli. To znamená, že učitelé by měli být schopni poskytnout studentům zpětnou vazbu na jejich práci a podporovat jejich růst. Studenti mají také příležitost pracovat ve skupinách a sdílet své myšlenky a nápady s ostatními.

Přístup Student-centric je moderní a efektivní metoda vzdělávání, která se v praxi projevuje individualizací vzdělávání, využitím moderních technologií a podporou spolupráce mezi studenty a učiteli. Pro odborníky ve vzdělávání je důležité pochopit, jak metoda Student-centric souvisí s kognitivními procesy studenta a jaké jsou nejúčinnější metody podpory těchto procesů. Použití tohoto přístupu může zlepšit kvalitu vzdělávání a pomoci studentům dosáhnout lepších výsledků.

Pavel Bartoš, LL.M., DBA

Pavel Bartoš, LL.M., DBA